Permanent tasks

Video report

Pontértéke: 5 pont

A témakör tanórákon feldolgozott egy általad választott részéből van lehetőséged szóban, otthon elkészített videó formájában beszámolni. A videófelelet hossza legalább 3, maximum 4 perc kell, hogy legyen. A felelethez készíthetsz vázlatot, amibe közben akár bele is pillanthatsz, azonban felolvasni nem szabad (elég könnyen észre lehet venni, ha valaki felolvassa a szöveget).

PechaKucha report

Pontértéke: 2 pont

Az óra elején egy az előző óra témájához kapcsolódó általam választott képről, vagy ábráról kell 1 percen keresztül folyamatosan beszélni.

Word cloud

Pontértéke: 2 pont

Az előző óra témájához kapcsolódóan a fontosabb fogalmakat, kifejezéseket összegyűjtve szófelhő készíthető.

Az alábbi honlapon jókat lehet csinálni, bejelentkezni Facebookkal is lehet. Ide kattintva elérhető egy kis is segítség a használatához.

Presentation

Pontértéke: 10 pont

A feladat keretében az adott témakörhöz kapcsolódó témákban lehet kiselőadást készíteni, melynek időtartama 5 perc. A kiselőadás témáját mindig egyeztesd velem. A témában való elmélyülés céljából elengedhetetlen az információgyűjtés, ami a már korábban említett források, vagy ajánlott szakirodalom alapján történik. Az előadáshoz PowerPoint prezentációt, vagy Prezit kell készíteni. Az időpontot egy héttel előre tisztázzuk, valamint az elkészített prezentációt az előadás előtt 2 nappal el kell nekem küldeni, hogy az esetleges hibákat, pontatlanságokat jelezni tudjam.

Az értékelés az alábbi szempontok szerint történik: idővel való gazdálkodás, határidők betartása, logikus felépítés, előadásmód, földrajzi szaknyelv használata, lényegkiemelés, felhasznált források, a prezentáció minősége, illusztráltság.

Essay

Pontértéke: 10 pont

A feladat keretében bármilyen, valamilyen módon az adott témakörhöz kapcsolódó témában lehet készíteni házi dolgozatot. A feladat lényege, hogy az adott témában való elmélyülés, információgyűjtés és kutatás által annak „szakértőjévé” válsz, ami alapján képes leszel a témában a saját logikád szerint felépített dolgozatot írni. Ismét hangsúlyozom, nem az a feladat, hogy a különböző szerzők által már megírt mondatokat egymás mellé összeszedj, hanem az összegyűjtött információk alapján a saját gondolatmenetednek megfelelően foglald össze az adott témát.

Az információgyűjtéshez ajánlom a fent említett magazinokat, folyóiratokat, a könyvtárban található szakkönyveket, és az interneten fellelhető tudományos igényű oldalakat, vagy akár a TED videókat. A felhasznált forrásokat a dolgozat végén fel kell sorolni.

A dolgozat terjedelme szóközök nélkül legalább 3500 karakter legyen (ez kb. 2 oldal szöveget jelent). A munka elején legyen bevezetés, a végén pedig egy összefoglaló rész, ami önálló következtetéseket tartalmaz. A dolgozatban képek, ábrák, táblázatok helyezhetők el, melyekre a szövegben mindig hivatkozni kell (pl. „mint ahogy az a 2. ábrán látható…”)

Az értékelés az alábbi szempontok szerint történik: terjedelem, logikus felépítés, megfelelő fogalmazásmód, földrajzi szaknyelv használata, lényegkiemelés, formai kritériumoknak való megfelelés, felhasznált források, illusztrációk.

Film review

Pontértéke: 5 pont

A feladat keretében bármilyen, valamilyen módon az adott témakörhöz kapcsolódó filmről lehet elemzést készíteni, legyen az ismeretterjesztő, tudományos-fantasztikus, katasztrófa-, kaland- vagy akár akciófilm is. Amennyiben nem ismeretterjesztő filmet dolgozol fel, a beadott munkában indokolnod kell, hogy az miként kapcsolódik az adott témakörhöz. Ilyen esetekben kereshetsz a filmekben tárgyi tévedéseket, tudományos megalapozatlanságokat. A filmelemzésben is olyan kérdésekre keresd a választ, mint például: Mit tanultam a filmből? Milyen tudományos érdekességekkel találkoztam? Milyen új fogalmakat ismertem meg? Milyen következtetéseket tudok levonni a film alapján? stb.

A beadott munka terjedelme szóközök nélkül kb. 2000 – 2500 karakter legyen (ez kb. egy oldal szöveget jelent). Az értékelés az alábbi szempontok szerint történik: a filmválasztás indoklása, terjedelem, logikus felépítés, megfelelő fogalmazásmód, földrajzi szaknyelv használata, lényegkiemelés.

Article review

Pontértéke: 8 pont

A feladat keretében bármilyen, az adott témakörhöz kapcsolódó Földgömb, National Geographic és Geo magazinban megjelent cikkről lehet összefoglalót, elemzést készíteni. Az említett folyóiratokból a könyvtárban rengeteg lapszám megtalálható, illetve tőlem is kérhettek. A feldolgozott cikk terjedelmének legalább 4-5 oldalasnak kell lennie, és lefotózott, vagy beszkennelt formában csatolni kell a beadott munkához. A feladat keretében TED videókról is készíthető összefoglaló, amennyiben az kapcsolódik az adott témakörhöz.

Az összefoglalóban olyan kérdésekre keresd a választ, mint például: Mit tanultam a cikkből? Milyen érdekességekkel találkoztam? Milyen új fogalmakat ismertem meg? Milyen következtetéseket tudok levonni a cikk alapján? Miért aktuális a téma? stb.

A beadott munka terjedelme szóközök nélkül kb. 2000 – 2500 karakter legyen (ez kb. egy oldal szöveget jelent). Az értékelés az alábbi szempontok szerint történik: terjedelem, logikus felépítés, megfelelő fogalmazásmód, földrajzi szaknyelv használata, lényegkiemelés, következtetések.

© 2017 Simkó Krisztián - Designed By JoomShaper